Meskalin.cz/Fórum/Dá se takhle pěstovat cokoliv, nebo jsou nějaký limity?

Dá se takhle pěstovat cokoliv, nebo jsou nějaký limity?

Když člověk začne uvažovat o pěstování exotických rostlin, kaktusů nebo sukulentů, dost často si klade otázku, jestli je možné pěstovat opravdu cokoliv, co se mu líbí. Tak nějak mě napadlo, jestli jsou vůbec nějaké limity v tom, co se dá pěstovat doma, na balkoně nebo v zahradě? Mám na mysli nejen podmínky jako světlo a teplota, ale i to, jestli některé rostliny třeba potřebují speciální půdu nebo hnojivo. A co třeba zavlažování? Jak moc je důležité pro úspěšné pěstování? Vím, že třeba kaktusy nepotřebují tolik vody jako jiné rostliny, ale co sukulenty? Může se stát, že bych chtěl zasadit něco, co by normálně v našich podmínkách vůbec nevyrostlo? Zajímalo by mě také, jaký vliv má klima na to, co je možné pěstovat. Znamená to, že když žiju v chladnější oblasti, tak prostě nemůžu mít tropické rostliny? Nebo existují způsoby jak to obejít? A co třeba výběr odrůd – dá se říct, že některé jsou víc odolné než jiné a tím pádem je snazší je pěstovat i za méně ideálních podmínek? Přemýšlím taky o tom, jak důležité je znát specifické potřeby jednotlivých rostlin a jestli se dají nějak skloubit dohromady. Takže celkově – existují nějaké obecné zásady nebo hranice, které bychom měli dodržovat při výběru rostlin pro naše zahrádky a domácnosti? Co všechno musím vzít v potaz při rozhodování o tom, co si pořídit do sbírky?

225 slov
2.3 minut čtení
25. 4. 2024
Michal Pospíšil

No, tak ono se dá pěstovat hodně věcí, ale většinou to chce trošku rozumět tomu, co ta rostlina potřebuje. Třeba kaktusy a sukulenty jsou fajn, protože nepotřebují moc vody, ale na druhou stranu musíš mít dobrý substrát, aby se jim dařilo. Přesně jak říkáš, světlo a teplota hrajou velkou roli. Na balkoně můžeš mít spoustu rostlin, ale než si něco pořídíš, zjisti si, jestli je to vhodný pro tvoje podmínky. Třeba tropické rostliny v chladnějším klimatu moc nevydrží, i když to jde obejít třeba skleníkem nebo zimní zahradou. Odrůdy taky hrajou roli – některé jsou odolnější vůči chladu nebo suchu než jiné. Takže pokud víš, co ta která rostlina chce, tak se dá pěkně kombinovat. Je dobrý mít na paměti, že každá rostlina má svoje specifické potřeby. Takže jo, hranice určitě existujou, ale při troše snahy a znalosti se dá většina limitů překonat.

143 slov
1.4 minut čtení
9. 11. 2024
Monika Vacková

Pěstování exotických rostlin je fakt zajímavý, ale jasně, má to svoje limity. Základem je světlo a teplota – některý rostliny potřebujou víc slunce, jiný se spokojí s polostínem. Taky je důležitý uvědomit si, že ne všechny rostliny snesou naše zimy. Takže pokud chceš tropické rostlinky, je dobrý mít je v bytě nebo skleníku, kde bude teplejc.

Co se týče půdy, tak jo, kaktusy a sukulenty potřebujou speciální substrát – něco propustnýho, aby se jim nehrnula voda ke kořenům. Hnojení taky hraje roli, ale většina těchto rostlin to nepotřebuje často, stačí párkrát za sezonu. A zavlažování? U sukulentů se to s vodou nemá přehánět – radši míň než víc. Oproti tomu jiný rostliny potřebujou víc vody.

Jasně, že jsou odrůdy, který jsou odolnější a dají se pěstovat i v horších podmínkách. Taky je dobrý znát specifický potřeby rostlin. Když si plánuješ zahrádku nebo sbírku, tak zvaž i kombinaci rostlin – některý si můžou vadit navzájem. Celkově se říká, že nejlepší je začít s něčím jednoduším a pak postupně zkoušet víc náročný druhy. Takže jo, určitě se vyplatí se informovat a plánovat!

178 slov
1.8 minut čtení
11. 10. 2024
Aleš Prchal
Meskalin.cz/Články/Hydroponické pěstování
Nejčastější mýty o hydroponickém pěstování: Co je pravda a co ne?V tomto článku se podíváme na nejčastější mýty o hydroponickém pěstování. Odhalíme, co je pravda a co je pouhá fikce, abyste měli jasnější představu o...
1000 slov
10 minut čtení
5. 4. 2022
Ing. Jana Květinová, Ph.D.
Přečíst článek
Podobné otázky