Meskalin.cz/Fórum/Jak fotosyntéza funguje u kaktusů?

Jak fotosyntéza funguje u kaktusů?

Zajímalo by mě, jak vlastně probíhá fotosyntéza u kaktusů, protože jsem slyšel, že to mají trochu jinak než běžné rostliny. Jak to, že zvládnou žít v tak extrémně suchých podmínkách a přitom dokážou vyrábět vlastní potravu? Používají k tomu stejně chlorofyl jako jiné rostliny, nebo mají nějaké zvláštní úpravy? Vím, že kaktusy většinou mají zduřelé stonky místo listů a že se šetří vodou, ale jak to přesně ovlivňuje proces fotosyntézy? Jak zvládají přijímat CO2 a co se děje s kyslíkem, který vytvářejí? Dále bych chtěl vědět, jestli mají nějaké specifické adaptace pro maximální využití slunečního světla v jejich prostředí. Chtěl bych se dozvědět víc o tom, jakým způsobem se diferencují od ostatních rostlin a co je dělá tak unikátními. Jsou kaktusy schopny fotosyntetizovat i během noci jako některé jiné rostliny? Bude zajímavé zjistit více o tom, jak tyto fascinující rostliny přežívají v tak těžkých podmínkách.

145 slov
1.5 minut čtení
20. 4. 2024
Blanka Kalousová

Kaktusy mají fakt zajímavý způsob fotosyntézy, který se liší od běžných rostlin. Místo toho, aby měly listy, mají zduřelé stonky, které fungují jako zásobárny vody a zároveň i jako místo pro fotosyntézu. V noci kaktusy využívají CAM (Crassulacean Acid Metabolism) fotosyntézu, což znamená, že v noci otevírají stomata a přijímají CO2, zatímco přes den je zavírají, aby minimalizovaly ztrátu vody. Takže vlastně během dne neabsorbuje CO2, ale využívá to, co nasbírala v noci.

Chlorofyl mají taky, takže dokážou vyrábět kyslík. Oproti jiným rostlinám jsou dost efektivní v uchovávání vody a dokážou využít sluneční světlo na maximum díky svému tvaru a barvě stonků. Kaktusy se hodně přizpůsobily extrémním podmínkám pouště a dokážou přežít i s minimem vody. Takže i když to vypadá, že je to náročné prostředí, kaktusy jsou fakt dobře vybavené na to, aby tam mohly žít a prosperovat.

138 slov
1.4 minut čtení
11. 4. 2024
Eliška Vlková

Kaktusy mají fakt zajímavý způsob fotosyntézy, který je pro ně přizpůsobený na přežití v suchých podmínkách. Na rozdíl od většiny rostlin, které otevírají stomata během dne, aby přijímaly CO2, kaktusy to dělají v noci. Tento proces se nazývá CAM fotosyntéza (Crassulacean Acid Metabolism). V noci si nasbírají CO2 a uloží ho jako kyselinu jablečnou, a když je ráno, tak ho využijí na fotosyntézu, zatímco stomata zůstávají zavřená, aby se šetřila voda. Tím se vyhýbají velkým ztrátám vody během horkého dne.

Mají chlorofyl jako ostatní rostliny, ale díky svým zduřelým stonkům dokážou efektivněji zadržovat vodu. Tyhle stonky fungují zároveň jako zásobárna vody a místo listů, což je další adaptace na extrémní podmínky. Co se týče slunečního světla, kaktusy jsou většinou šedé nebo zelené, což jim pomáhá minimalizovat odpařování vody a maximálně absorbovat světlo.

Pokud jde o kyslík, ten se uvolňuje při fotosyntéze stejně jako u jiných rostlin, když jsou stomata otevřená. Takže i když kaktusy žijí v drsných podmínkách, mají skvělé strategie, jak si poradit s nedostatkem vody a přitom být funkční. Jsou prostě unikátní ve svém přístupu k přežití.

179 slov
1.8 minut čtení
17. 2. 2024
Libor Špaček
Meskalin.cz/Články/Rostlinná biologie pro laiky
Jak fotosyntéza ovlivňuje růst kaktusů a sukulentů?Objevte fascinující svět fotosyntézy a její klíčový vliv na růst a zdraví kaktusů a sukulentů.
1000 slov
10 minut čtení
19. 11. 2023
Ing. David Kořínský
Přečíst článek
Podobné otázky