Meskalin.cz/Fórum/Jak ochránit sukulenty před plísněmi?

Jak ochránit sukulenty před plísněmi?

Sukulenty jsou nádherné rostliny, které dokážou potěšit oko a obohatit náš domov. Jenže občas se stává, že se na nich objeví nějaká plíseň a to je pak nepříjemné. Přemýšlím, jak vlastně ochránit své sukulenty před tímto nebezpečím. Vím, že kvalitní půda je důležitá, ale co jiného mohu udělat? Myslím, že hodně záleží na zálivce, ale kolik vody je vlastně ideální? A jak často bych měl zalévat, aby se plísně neměly šanci rozšířit? Mám také doma kaktusy a bojím se, jestli by mohly být náchylné na totéž. Je dobré mít sukulenty v dostatečně větraném prostoru, nebo to nestačí? Zkoušel jsem i různé přírodní prostředky, ale nevím, jestli vůbec fungují. Jaké máte zkušenosti vy? Jaké metody jste použili k prevenci plísní u svých sukulentů? Mohli byste doporučit nějaké konkrétní tipy nebo triky? Rád bych věděl, jak se s touto problematikou poprat a udržet své rostlinky zdravé a krásné.

146 slov
1.5 minut čtení
27. 6. 2023
Elena Pechová

Ochrana sukulentů před plísněmi je fakt důležitá, to víme všichni. Kvalitní substrát je základ, ale taky hodně záleží na zálivce. Měj na paměti, že sukulenty potřebují zalévat, až když je půda úplně suchá. Zpravidla stačí jednou za dva týdny, ale to záleží na počasí a ročním období. Když je teplo, tak klidně častěji, ale zas ne přehánět, aby to nebylo moc mokrý. Větrání je taky klíčový, tak se snaž mít rostliny na místě, kde mají dost cirkulace vzduchu. Pokud jde o kaktusy, tak ty jsou obvykle odolnější, ale i jim se může stát, že chytí plíseň. Co se týče přírodních prostředků, zkus třeba skořici nebo peroxid vodíku na substrát. Někdo doporučuje i ocet jako preventivní opatření. Důležité je taky sledovat listy a hned odstranit postižené části. Takže shrnuto – správná zálivka, dobré větrání a pozorování! Držím palce!

137 slov
1.4 minut čtení
19. 12. 2024
Michaela Janečková

Je dobrý mít sukulenty na světlém místě, ale ne na přímém slunci, to může spálit listy. Co se týče zalévání, tak nejlepší je nechat půdu pořádně vyschnout mezi jednotlivými zálivkami. Obecně platí, že když zaléváš, tak pořádně, ale pak pár týdnů klid. Záleží na ročním období a teplotě, ale většinou stačí jednou za 2-3 týdny. Proti plísním je i dobrý vzduch – větrání je důležité, zvlášť v zimě. U kaktusů to samé, i když jsou trochu odolnější. Zkus taky substrát s perlitem nebo hrubým pískem, to pomáhá s odvodněním. Nějaké přírodní prostředky jako skořice nebo ocet v malém množství taky můžou fungovat jako prevence. Když se ti plíseň objeví, rychle ji odstraň a zkontroluj kořeny. Držím palce, ať máš sukulenty zdravé!

121 slov
1.2 minut čtení
18. 10. 2024
Lucie Vítková
Meskalin.cz/Články/Nejčastější chyby pěstitelů
Jak se vyhnout škůdcům na exotických rostlinách: Prevence a řešení problémůTipy a triky, jak chránit vaše vzácné exotické rostliny před škůdci a problémy, které mohou způsobit.
1000 slov
10 minut čtení
11. 8. 2022
Ing. Filip Horák
Přečíst článek
Podobné otázky