Meskalin.cz/Fórum/Jak přizpůsobit pěstování kaktusů z pouštních oblastí?

Jak přizpůsobit pěstování kaktusů z pouštních oblastí?

Zajímalo by mě, jak vlastně správně přizpůsobit pěstování kaktusů, které pocházejí z pouštních oblastí, pro naše podmínky. Vím, že kaktusy potřebují hodně světla a tepla, ale co když žijeme v oblasti, kde míváme chladnější zimy a občas i vlhčí léta? Jak to udělat, abychom jim zajistili optimální podmínky? Měli bychom je pěstovat v nějakých speciálních květináčích nebo substrátech? A co zálivka? Jak často je zalévat v našich podmínkách, abychom je nespálili nebo naopak neuhnili? Slyšel jsem, že některé druhy potřebují i nějakou dobu klidového stavu, což se mi zdá dost složité. Jaké jsou nejlepší tipy a triky na zimování těchto rostlin? A co hnojení, je potřeba v našich podmínkách používat speciální hnojiva? Jak se vlastně dá zjistit, kdy je kaktus spokojený a kdy mu něco chybí? Četla jsem, že pokud mají příliš vlhké kořeny, může to být problém. Jak tedy poznat, jestli je kořenový bal správně zavlažovaný? Budu ráda za jakékoli rady a zkušenosti od vás, kteří už máte s pěstováním těchto fascinujících rostlin nějaké ty roky praxe.

168 slov
1.7 minut čtení
26. 7. 2022
Miroslava Hladíková

Takže, co se týče pěstování kaktusů v našich podmínkách, je důležitý světlo a teplo, to je jasný. V zimě je nejlepší je mít na světlém místě, ideálně na okně, kde maj aspoň 6-8 hodin světla. Když jsou venku chladněji, tak je fakt dobrý je dát dovnitř, aby nezmrzly.

Substrát by měl být dobře propustnej, tak třeba směs pro kaktusy nebo si můžeš udělat vlastní s pískem a perlitem, aby to nezadržovalo vodu. Co se týče zálivky, tak to je takový balanc – v létě klidně jednou za 2-3 týdny, ale v zimě skoro vůbec, nebo jen když substrát úplně vyschne. Hlavně se vyhnout přelévání!

Pokud jde o hnojení, tak jo, na jaře a v létě můžeš použít nějaký tekutý hnojivo pro kaktusy, ale fakt opatrně – míň je víc. Kaktusy mají rády klidový období, takže když už přichází zima, dej jim šanci odpočinout si. A pokud jde o kořeny, tak si dej pozor na to, aby jsi neviděla žádný hnilobný místa – to je špatně. Pokud ti kaktus začíná ztrácet barvu nebo se deformuje, něco mu chybí. Takže sleduj, jestli se mu daří a měj na paměti tyhle základní věci a určitě to zvládneš.

194 slov
1.9 minut čtení
8. 1. 2025
Jan Adámek

Kaktusy jsou fakt super, ale jo, co se týče pěstování u nás, je to trochu oříšek. Hlavně dbejte na světlo – ideální je umístit je k oknu, kde mají dostatek sluníčka. V zimě, pokud máte chladnější místnost, tak jim dejte klidový stav, tj. omezte zálivku a teplotu pod 15 °C. Co se týče substrátu, používejte speciální směs pro kaktusy nebo si udělejte vlastní s pískem a perlitem – to pomůže s odvodněním. Zálivka by měla být spíš málo – zalévejte, až je substrát úplně suchý, jinak hrozí hniloba kořenů. V létě si dejte pozor na vlhkost, aby kořeny nebyly příliš mokré. Hnojení zas není nutný každý měsíc, stačí jednou za pár měsíců speciálním hnojivem pro sukulenty. Když kaktus vypadá ok a roste, tak je spokojenej. Když začne žloutnout nebo se deformuje, tak mu něco chybí nebo má moc vody. Takže všímejte si signálů a uvidíte!

145 slov
1.5 minut čtení
11. 11. 2023
Richard Sládek
Meskalin.cz/Články/Biodiverzita mimo domovenu
Jak přizpůsobit pěstování exotických rostlin z různých klimatických zónPraktické rady a tipy, jak vytvořit ideální podmínky pro exotické rostliny původem z tropických a aridních oblastí.
1000 slov
10 minut čtení
1. 12. 2021
Bc. Michal Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky