Meskalin.cz/Články/Škůdci a choroby

Deset nejčastějších škůdců kaktusů a sukulentů a jak se jich zbavit

Podrobný přehled deseti nejčastějších škůdců, kteří ohrožují kaktusy a sukulenty, včetně rad na jejich účinné odstranění a péče o vaše exotické rostliny.

615 slov
6.2 minut čtení
28. 10. 2023
Ing. Lucie Svobodová

Pokud jste se rozhodli obohatit svůj domov o kaktusy a sukulenty, jistě víte, jak jsou tyto rostliny fascinující. Jejich rozmanité tvary, barvy a schopnost přežít v extrémních podmínkách z nich činí ideální volbu pro každého zahradníka. Ale pozor! S krásou těchto rostlin přicházejí i nebezpečí v podobě různých škůdců, kteří se neúprosně snaží zničit vaši práci. V tomto článku se podíváme na deset nejčastějších škůdců kaktusů a sukulentů a odhalíme vám efektivní metody, jak se jich zbavit!

1. Mšice

Mšice jsou drobní hmyzí škůdci, kteří se rádi usazují na mladých výhonech a listech vašich rostlin. Může to vypadat nevinně, ale mšice mohou způsobit vážné poškození. Tyto malé potvůrky sají šťávy z rostliny a oslabují ji.

Jak se jich zbavit: Zkuste použít insekticidní mýdlo nebo směs vody s kapkou prostředku na nádobí. Stačí postříkat postižené části rostliny, aby se mšice odstranily. Dbejte na to, abyste kontrolovali rostlinu pravidelně a řešili problém včas.

2. Štítníci

Štítníci jsou dalšími hmyzovými škůdci, kteří mohou napadat kaktusy. Mají tvrdý krunýř a často vypadají jako malé černé nebo hnědé tečky na rostlinném těle. Jsou obzvláště nebezpeční, protože mohou snadno přežít i během zimních měsíců.

Jak se jich zbavit: Ruční odstranění je jednou z nejefektivnějších metod. Často stačí použít vatový tampón namočený v alkoholu. Dále můžete aplikovat neemový olej, který je přírodní insekticid.

3. Pavučinkové roztoče

Tyto mikroskopické potvůrky jsou téměř neviditelné okem a vytvářejí jemné pavučiny na rostlinách. Napadají hlavně sukulenty a způsobují žloutnutí listů.

Jak se jich zbavit: Zvyšte vlhkost kolem rostliny a postříkejte ji vodou, což roztoče odradí. Pokud je napadení vážné, použijte akaricid: pesticid určený pro roztoče.

4. Molice

Molice jsou malí létající hmyzové škůdci, kteří napadají zejména mladé výhonky a květy. Mohl byste si je splést s mšicemi.

Jak se jich zbavit: Fungujte prevencí! Udržujte své rostliny zdravé a silné pomocí pravidelného hnojení a zalévání. Pokud už molice máte, můžete použít žluté lepové pasti nebo insekticidní mýdla.

5. Houbové mušky

Tyto mušky si rády dělají hnízda v substrátu vašich kaktusů nebo sukulentů. Jsou to neškodní škůdci pro dospělé rostliny, ale jejich larvy mohou poškodit kořenový systém.

Jak se jich zbavit: Nechte substrát mezi zaléváním proschnout; larvy nemají rády suché prostředí. Můžete také použít biologické pesticidy, které zabijí larvy bez poškození rostliny.

6. Svilušky

Svilušky jsou drobní paraziti, kteří napadají listy kaktusů a sukulentů. Zanechávají za sebou skvrny a pavučinky.

Jak se jich zbavit: Postříkejte rostlinu vodou s kapkou mýdla nebo neemového oleje. Klíčem je pravidelná kontrola a prevence!

7. Červci

Červci jsou extrémně nepříjemní škůdci ve formě bílých chomáčků na listech nebo stoncích vašich rostlin.

Jak se jich zbavit: Účinným způsobem je používání alkoholu na vatových tampónech k jejich ručnímu odstranění nebo opětovné použití neemového oleje.

8. Kobylky

Kobylky sice nemají tendenci útočit na kaktusy přímo, ale mohou vést k poškození jiných sušených částí rostliny, mohou být tedy skutečně problematické!

Jak se jich zbavit: Při výskytu kobylek použijte síťku nebo ochranné kryty kolem svých rostlin.

9. Plísně

I když plísně nejsou klasickým škůdcem jako hmyz, mohou vážně poškodit zdraví vašich rostlin tím, že ovlivňují substrát.

Jak se jich zbavit: Zajistěte dostatečné odvodnění a vzdušnost substrátu – to pomůže minimalizovat riziko plísní!

10. Hlístice (Nematodes)

Hlístice jsou mikroskopické červy, které napadají kořeny vaší sukulentní flóry!

Jak se jich zbavit: Používejte kvalitní půdu bez kontaminace a pravidelně kontrolujte kořeny při přesazování vašich rostlin.

Závěr

Každý zahradník ví, že prevence je klíčem k úspěchu při pěstování kaktusů a sukulentů! Pravidelná kontrola vašich rostlin vám umožní zachytit problémy dříve, než se stanou velkými katastrofami. Nezapomínejte také na údržbu zdravého prostředí – kvalitní substrát, dostatek světla a správná zálivka jsou základem pro silné a odolné rostliny. Snažte se používat přírodní metody boje proti škůdcům tam, kde je to možné - vaše rostlina vám za to poděkuje! Pokud chcete vědět více o péči o kaktusy či sukulenty nebo hledáte tipy na zajímavé druhy ke pěstování, neváhejte prozkoumat další články na našem webu Meskalin.cz!

24439 přečtení článku
422 lajků
28. 10. 2023
Ing. Lucie Svobodová
  • škůdci kaktusů

  • škůdci sukulentů

  • jak odstranit škůdce

  • péče o kaktusy

  • ochrana sukulentů

  • zdravé rostliny

  • insekticidy

  • biologické metody

O autorovi

Ing. Lucie Svobodová

Zahradní architektka a specialistka na interiérovou zeleň. Vystudovala Zahradnickou fakultu v Lednici. Ve své praxi se zaměřuje na začlenění exotických rostlin do moderních interiérů. Na webu se věnuje především článkům o designu s využitím exotických rostlin a jejich praktickém umístění v interiéru. Pravidelně konzultuje větší projekty ozeleňování kancelářských prostor a veřejných budov.

Dotazy k článku