Meskalin.cz/Fórum/Kdy a jak moc snížit zálivku během zimy?

Kdy a jak moc snížit zálivku během zimy?

Zdravím všechny milovníky rostlin! Mám takový dotaz ohledně zálivky našich oblíbených sukulentů a kaktusů v zimním období. Vím, že se počasí ochlazuje a dny jsou kratší, ale nejsem si jistý, kdy přesně bych měl začít snižovat zálivku. Myslím, že by to mohlo být ke konci podzimu, ale nejsem si úplně jistý, jestli to není příliš brzy. Jaké jsou vaše zkušenosti? Jak moc byste doporučili snížit množství vody? Je lepší zalévat méně často nebo jen přidávat menší množství vody? Nebo snad úplně přestat zalévat? A co když má rostlina stále nové výhonky, měli bychom ji i tak zalévat jako obvykle? Jsem docela zmatený, protože jsem slyšel různá doporučení a chci se ujistit, že dělám pro své rostliny to nejlepší. Takže kdy přesně bych měl začít s tímto procesem a jak velké změny udělat v zálivce? Děkuju za jakoukoli radu!

138 slov
1.4 minut čtení
6. 1. 2025
Jakub Jaroš

Takže, co se týče zálivky sukulentů a kaktusů v zimě, tak je pravda, že to chce trochu upravit. Obecně platí, že jakmile začne chladnější počasí, měli byste zálivku začít snižovat. Konec podzimu je takový dobrý čas na to. Jak moc? Zkuste zalévat tak jednou za měsíc nebo i méně, podle toho, jak moc je suchý vzduch a jak rychle půda osychá. Někdo říká, že je lepší zalévat méně často než dávat menší množství vody, ale klidně experimentujte. Je důležité sledovat rostliny - když vidíte nové výhonky, to neznamená, že musíte zalévat jako v létě. Spíš se ujistěte, že půda mezi zálivkami pořádně vysychá. Nepřestávejte zalévat úplně, ale fakt to chce omezit. Takže jo, dejte pozor na to, co vám rostlinky říkají a sledujte je.

124 slov
1.2 minut čtení
2. 1. 2025
Markéta Musilová

V zimě je fakt důležitý snížit zálivku, většina sukulentů a kaktusů v tuhle dobu spí. Obecně se doporučuje začít snižovat zálivku už ke konci podzimu, když teploty klesnou. Není potřeba úplně přestat zalévat, ale spíš prostě vodu dávat méně často a v menších dávkách. Záleží na druhu rostliny, ale třeba jednou za měsíc nebo dokonce každé dva měsíce je většinou dost. Když vidíš nový výhonek, tak to neznamená, že potřebuje víc vody. Vlastně je to spíš naopak, během zimy se snaž, aby substrát úplně nevyschl, ale taky ho nenechávej utopený. Takže řídit se tím, jak substrát vypadá, je fajn. Pokud je suchý na dotek, můžeš lehce zalít. Držím palce!

109 slov
1.1 minut čtení
4. 11. 2024
Matěj Kolman
Meskalin.cz/Články/Zimní spánek rostlin
Zimní péče o kaktusy: Co dělat a čeho se vyvarovatObjevte tipy a triky, jak úspěšně pečovat o kaktusy v zimě, co dělat a jakým chybám se vyhnout pro jejich zdravý růst.
1000 slov
10 minut čtení
28. 8. 2024
Mgr. Karolína Šedá
Přečíst článek
Podobné otázky